KENDRIYA VIDYALAYA BINA  
COMMITTES 2018-19 SIGN.
1 Examination Committee  
    SECONDARY      
  i Mr.R.K.Tiwari PGT(Maths) I/C  
  ii Mr. A K Gupta TGT(MATHS)    
  iiI MS. ARTI NIRANJAN TGT(S.ST)    
    PRIMARY      
  iv MRS SRIDEVI M R PRT I/C(PRIMARY)  
  v MR. MANISH SHARMA PRT    
  VI   PRT    
       CBSE        
  I Dr KAVITA TRIPATHI PGT(HINDI) I/C   
  II Mrs Sherly Vargese Lib.    
2 Admission  Committee      
  i MR. RAJESH KUSHWAHA PGT(C.S.) I/C  
  ii Mr S K MISHRA PGT(CHEM)    
  ii MR. MANISH SHARMA PRT    
3 Time Table Committee
  i MRS NUTAN JAIN PGT(COM) I/C   
  ii MR. ARVIND KUMAR TGT (MATHS)    
  iii MRS SREEDEVI M. R. PRT I/C Primary  
  IV MS. CHANDRAPRABHA PRT    
  V   PRT    
4 C.C.A. Committee  
  i Mr Naveen Jain TGT(Skt) I/C  
  ii   PGT(ENG)    
  iii   PGT(BIO)    
  i Mrs PRATIBHA RAJPOOT PRT(MUS) I/C Primary  
  ii MS. NIKITA GUPTA PRT    
           
5 Scout & Guides Committee  
  i Mr Harish Bahadur  TGT(PH&E) I/C (Scout Master)  
  ii Mrs MARIANA BARA TGT(S.ST) Guide Captain  
    Mrs. Sushma Sahu      
  iii MR ARVIND KUMAR TGT(MATHS) SCOUT MASTER  
  iv Ms Arti Niranjan TGT(S.ST) Guide Captain  
  v Mr. T.N.Shrivastava      
  v Mr R K Pouranik TGT(WE) Cub Master  
  VI Mr H R YADAV TGT(HINDI) SCOUT MASTER  
           
6 School Maintenance & Repair Committee(Vidyalaya)  
  i Mr R K POURANIK TGT( W E) I/C  
  ii Mr Harish Bahadur  TGT(PH&E)    
  iii MR SANDEEP  KUMAR PRT    
7 Maintenance & Repair (Staff Quarters)  
  i Mr. R K POURANIK TGt(WE) I/C  
  ii Mr. RAVI PRAKASH PRT    
  iii MR SANDEEP KUMAR PRT    
8 Furniture Committee  
  i Mr. HARISH BAHADUR TGT (PH&E)) I/C  
  ii Mr H R Yadav TGT(MATHS)    
  iii MR SANDEEP KUMAR PRT    
9 Staff Quatrer allotment  Committee
  I Mr.Naveen Jain TGT(Sans.) I/C  
  II MS CHANDRA PRABHA PRT    
  III Mrs M Bara TGT(S.ST)    
10 Discipline Committee  
  I Mr. R K Tiwari PGT(MATHS) I/C  
  II Mr Harish Bahadur  TGT(PH & E)    
  III Mr. A K Gupta TGT(Maths)    
           
  iv MRS SHERLY VARGESE LIBRARIAN    
  v   YOGA INSTRUCTOR    
  vi   SPORTS COACH    
  vii MRS SRIDEVI MR PRT    
11 Cleanliness & Sanitation Committee  
  i Mrs MADHU GUPTA  TGT(AE) Overall I/C  
  ii MS ARTI NIRANJAN TGT(S.ST) I/C SECONDARY SECTION  
  III Mrs Pratibha Rajput PRT(MUS) I/C PRIMARY SECTION   
  iii Ms Arti Niranjan TGT(S.ST)    
    OTHER MEMBERS AS PER THE LIST       
12 PhotoGraphy & Press ReportingCommittee  
  i MR R B KUSHWAHA PGT(C.S) I/C  
  ii Mr MANISH SHARMA PRT    
  iii MR RAVI PRAKASH PRT Member  
13 Computer Website Updation & Shaladarpan  Committee  
  i Mr. R B KUSHWAHA  PGT(CS) I/C  
  ii   Comp. Instructor    
14 Science Club & Natures Club Committee  
  i MS ARTI PRAJAPATI PGT(Bio.) I/C  
  ii Mrs SHERLY VARGESE Librarian    
  iii MR. S.K.MISHRA PGT(CHEM)    
  iv MS PRATIBHA SHARMA PRT    
  v MS SHWETA AGRAWAL PRT    
15 Excursion Committee        
  i MR R B KUSHWAHA PGT(C.S.) I/C  
  ii MRS NUTAN JAIN PGT(COM)    
  iii MR ARVIND KUMAR TGT(MATHS)    
16 AEP Committee  
  i Mrs. Sherly vargese LIBRARIAN I/C  
  ii   PGT(BIO)    
  iii Mr. Naveen Jain TGT(Skt.)    
  iv Mrs SHRELY VARGESE Librarian    
  IV   Counsellor    
17 Guidance & Counselling Committee  
  i Mrs. Shrely Vargese Librarian    
  ii   COUNSELLER    
           
18 Integrity Club Committee  
  i Mrs M Bara TGT(S.STD) I/C  
  ii MS SHWETA AGGARWAL PRT    
  iii MS BINDU PRT    
      PRT    
           
19 Grievance & Sexual Harrasment  
  i Mrs MARIANA BARA TGT(SST) I/C  
  ii MR SANDEEP KUMAR PRT    
  iii MS CHANDRA PRABHA PRT    
20 R.T.I Committee        
  i Mr. Naveen Jain TGT(Sans) I/C  
  ii MR CHANDRA MANI RANJAN UDC    
21 Library Committee  
  i Mrs. Sherly Varghees Librarian I/c  
  ii Mr. S K Mishra PGT(chem.)    
  iii Dr KAVITA TRIPATHI PGT(HINDI)    
  iv   PGT(English)    
  v MRS NUTAN JAIN PGT(Comm.)    
  vi Mr. Naveen Jain TGT(Skt.)    
  vii Mr.R.K.Tiwari PGT(Maths)    
  viii MRS SRIDEVI MR PRT    
22 Games & Sports committee    
  i Mr. Harish Bahadur TGT(PH & E) I/C  
  ii MR SANDEEP KUMAR PRT    
  iii   Sports Coach    
23 Purchase Committee    
  i Mr.A.k.Gupta TGT(Maths) I/C  
  ii Mr.Harish Bahadur TGT P&HE    
  iii Mr Chandramani Ranjan UDC    
  iv MRS SRIDEVI MR PRT    
24 Academic Committee  
  i Mr R K Tiwari PGT(Maths) I/C  
  ii MRS. NUTAN JAIN PGT(Comm.)    
  iii Dr KAVITA TRIPATHI PGT(HINDi)    
  iv    PGT(English)    
  v MR S K MISHRA PGT(CHEM)    
  vi Mrs Sridevi MR PRT    
25 CMP committee        
  i Mrs Sridevi MR PRT I/C  
  ii MS SAVEENA PRT    
  iii MS PRATIBHA SHARMA PRT    
           
26 Beautification & Gardening  
  i MS MADHU GUPTA TGT(AE) I/C  
  ii   TGT(ENG)    
  iii   PGT(ECO)    
  iv MS BINDU PRT    
27 Safety & Security Committee  
  I MR R K TIWARI PGT(MATHS) I/C  
  i Mr Harish Bahadur TGT(PH & E)    
  ii Mr TGT(Eng)    
  iii Ms REENA GARG PGT(ECO)    
  iv Mr. R K POURANIK TGT (WE)    
  v MR RAVI PRAKASH PRT    
  vi MR MANISH SHARMA PRT    
28 Health & Medical Committee  
  i Mrs MARIANA BARA  TGT(S.ST) I/C  
  ii Mr.Harish Bahadur TGT (P & HE)    
  iii   NURSE    
29 Teaching AID  
  i Mrs MARIANA BARA  TGT(S.St) I/C  
  ii   TGT(Eng)    
           
30 Audio Visual Committee  
  i Mrs.Pratibha Rajput PRT(Mus) I/C  
  ii Mr R K Pouranik TGT(WE)    
           
31 SHALA DARPAN  
  i MR R B KUSHWAHA PGT(CS) I/C  
  ii MS ARTI NIRANJAN TGT(S.ST)    
  iii MS NIKITA GUPTA PRT    
32 Children Education Allowance / Income Tax  
  i Mr A.K.Gupta TGT(Maths)    
  ii MR ARVIND KUMAR TGT(Maths)    
  iii MS PRATIBHA SHARMA PRT    
33 Fee Concession/ RTE/ SCHOLARSHIP  
  i Mr  S K Mishra PGT(chem) I/C  
  ii MR A K GUPTA TGT(MATHS)    
  ii MR SANDEEP KUMAR PRT    
           
34 Vidyalaya Patrika Committee  
  i Mr Naveen Jain TGT(SKT) I/C  
  ii   PGT(Eng)    
  iii MS MADHU GUPTA TGT(AE)    
  iv Mrs Sridevi MR PRT    
  MS SAVEENA PRT    
35 Rajbhasha Samiti  
  i Dr.Kavita Tripathi PGT(Hindi) I/C  
  ii Mr H R Yadav TGT(HINDI)    
  iii Mr.Naveen Jain TGT(Skt)    
36 Alumini Association  
  i Mrs Sherly Vergese LIB I/C  
  ii MR R B KUSHWAHA PGT(C.Sc)    
37 Competitive Exam Committee  
  i Mr S K Mishra PGT(Chem) I/C  
  ii Mr H R Yadav TGT(HINDI.)    
  iii MS SHWETA AGRAWAL PRT    
38 Protection of child rights & CPGRAM  
  i Mr Naveen Jain TGT(SKT) I/C  
  ii MS CHANDRA PRABHA PRT    
  iii Mrs M Bara TGT(S.ST)    
39 PA System  
  i Mr R K Pouranik TGT(WE) I/C  
  ii MR JAGDISH SUB STAFF    
  iii Mr Pratibha Rajput PRT(MUS)    
40  Parent Teachers' Association  
  i Mr.R K Tiwari PGT(Maths) I/C  
  ii   PGT(ECO)    
           
           
  iii MR A K GUPTA TGT(MATHS)    
  iv MRS SRIDEVI MR PRT    
  v MR MANISH PRT